Archiv pro den: 18/06/2015

První krůčky PR v Městské knihovně Tábor

V Městské knihovně Tábor mají od počátku dubna pracovníka PR. Pro začátek na 0,2 úvazku. Zeptáme se ředitelky Evy Měřínské za čtvrt roku, jaké to má výsledky. Zatím se můžeme podívat, co má paní knihovnice Libuše Turecká nově v popisu práce:

• spravuje a aktualizuje kontakty na média,
  • připravuje měsíční – roční mediaplány k jednotlivým událostem,
  • kontaktuje novináře a píše tiskové zprávy,
  • aktivně vyhledává propagační příležitosti,
  • redakčně řídí web a blog knihovny,
  • spolu s kolegyní spravuje profil knihovny na Facebooku,
  • spravuje obrázky, fotografie, videa (zde zatím není moc co spravovat),
  • připravuje mailing pro novináře,
  • spolupracuje na mailingu pro čtenáře.

A hlavně – odchytává zadání paní ředitelky v oblasti komunikace s veřejností. Takže ředitelka už dlouze nepřemýšlí, jak propagovat novou službu – průkazku, na kterou si může vypůjčovat více osob. Zadává úkol Líbě a čeká na její výstupy, argumenty, návrhy.

Kde se Líba vzala? Líba studuje dálkově knihovnictví na ÚISK, pochází z Tábora a po tříleté zkušenosti v Městské knihovně v Praze začala pracovat v táborské knihovně. Když Líba přišla s tím, že si za téma bakalářské práce vybrala Marketingový audit veřejné knihovny v Táboře, Eva měla radost. A po pár dnech přemýšlení nabídla Líbě na část úvazku práci PR pracovníka knihovny.

Líbo, proč jste se rozhodla do toho jít? Co vás na nové práci přitahuje?

Liba TaborTéma marketingu a PR mě láká, už jsem předtím měla maličké zkušenosti se správou facebookové stránky a psaním PR článků na různé weby, tak jsem se ani nerozmýšlela. Přišlo mi to jako logický vývoj v mém profesním i osobním životě. Je to navíc práce, která nekončí tím, že za sebou zavřete dveře od kanceláře. Tím to právě začíná – je třeba sledovat okolní svět a případně hodnotit – bude se mi tahle zkušenost, vizuální vjem nebo hudba hodit k propagaci knihovny? Aha, tady tohle dělají tak a tak – jak to děláme my? A dalo by se na tom něco zlepšit?

A co od své nové pracovní pozice očekáváte?

Myslím, že větší část této práce bude spíš o správné komunikaci s veřejností, sbírání všech možných i nemožných kontaktů a informací, důslednosti v plnění zadaných termínů spíš než o tom mít a vymýšlet skvělé nápady jak na běžícím pásu. Uvidíme. Jak říká moje výborná mentorka: „Bude legrace!“

Eva může Líbě zatím nabídnout PR jen na dvě desetiny úvazku. Na zbylých osm desetin ji pořád potřebuje v oddělení zpracování knihovních fondů. Eva (i Líba) tuší, že dvě desetiny stačit nebudou. Ale jsou lepší než dosavadní nula.