Archiv pro den: 09/12/2015

Malá knihovna a Facebook?

Jablonné v Podještědí je malé město (cca 3700 obyvatel) na Liberecku, v knihovně pracuje jedna dáma, paní Dana Zpěváková. Je z generace, kterou Facebook přirozeně neoslovoval, ale rozhodla se to s ním zkusit. S pomocí svých dětí (tehdy 15 a 12 let) založila knihovně na Facebooku profil. Používá ho již 3 roky a doporučuje to i ostatním knihovnám. Na svém osobním profilu pak propaguje sdílením akce knihovny dalšímu okruhu lidí.

Knihovna vystupuje na Facebooku jako profil, "člověk". Pro malé knihovny to může být řešení, větší by si měly založit v souladu s pravidly Facebooku stránku.

Knihovna vystupuje na Facebooku jako profil, „člověk“. Pro malé knihovny to může být řešení, větší by si měly založit v souladu s pravidly Facebooku stránku.

Je to intuitivní a rychlé

“Je dobré mít se koho zeptat, když si na začátku s Facebookem nevíte rady. Ale je to velice intuitivní a pro mě daleko pohodlnější a rychlejší než používání redakčního systému našeho knihovního webu. Napíšete dvě věty, vyberete fotku, během pár vteřin nahrajete na Facebook. A během dalších pár vteřin můžete mít odezvu.”

Efektivnější než jiné způsoby

Málokdo sleduje pravidelně web knihovny, málokdo rád dostává a čte newslettery. Mnoho lidí se několikrát denně podívá na Facebook. “Mně se to osvědčuje jako nejlepší způsob komunikace.”

Osobnější komunikace než na webu

Webová stránka knihovny nebo článek v novinách vyžadují obecnější a oficiálněji podané informace. Facebooková stránka – nebo profil v tomto případě – umožňují komunikovat osobně, bez dlouhých úvodů, prostě. V statusech i komentářích můžete i jako knihovna vyjadřovat emoce “máme radost”, “moc nás potěšilo”, “mrzí nás, že”.

Čím menší knihovna, tím osobnější komunikaci si může dovolit.

A tím příjemnější výměna může nastat.

Snadná spolupráce s jinými organizacemi

Prozkoumejte facebookový terén kolem vás. Jaké stránky sledujete vy nebo vaši blízcí a kamarádi? V jakých skupinách jste zapojení? Zkuste vyhledávací políčko a zjistěte, jaké stránky a skupiny mají vztah k vašemu městu nebo regionu. Správce stránek (třeba škol, zájmových spolků, firem) můžete požádat o jednorázovou spolupráci – vy zveřejníte pozvánku na akci nám, my vám. Pokud si rozumíte a jejich fanoušky zajímá vaše tématika, můžete spolupracovat dlouhodobě. Nebo vstupte (vy jako osoba, profil) do početnější zájmové skupiny, kam má smysl umisťovat vaše pozvánky.

Grafika není potřeba

Čím menší knihovna, tím menší nároky na zpracování. Pěkná ilustrační momentka a zajímavé textové sdělení stačí. Není nutné hrát si dlouze s grafikou, barvami, pokud vám to nedělá radost nebo to neumíte.

Nebuďte smutní, když nedostanete lajk

Kliknout na like vyžaduje od našich mozků malé, ale přece nějaké rozhodování. To, že lidé neklikají, si neberte osobně. Na malém městě se stává, že odezva přijde naživo. “Kde máte ten nový nábytek, jak píšete na Facebooku? My jsme se přišli podívat.” Takže i když nemáte lajky, lidé si mohou vašich sdělení všímat. Nevzdávejte to.

Nový nábytek v dětském oddělení lajkovalo na Facebooku 10 lidí. Dalších 10 se ale přišlo podívat a komentovalo to naživo.