CASLIN 2018: než přiletí černá labuť

Knihovny a společnost, takové bylo téma letošní konference CASLIN, která prostřednictvím organizující Univerzitní knihovny v Bratislavě, zvala do krásného prostředí slovenské Malé Fatry.  CASLIN není konference s běžným programem, ale velmi intenzivní pracovní zážitek, který účastníky nutí hledat odpovědi na položené otázky pomocí metody strategického plánování.

Šest konkrétních knihoven, šest pracovních skupin, čtyři dny intenzivní práce a jako výsledek sada tezí, které mohou knihovnám pomoci překonat neočekávané události, připravit se na nevyhnutelné a obhájit svoji roli v měnící se společnosti.  Na co tedy stojí za to se zaměřit? Co mít každý den před očima? Co zdůrazňovat v komunikaci s veřejností i zřizovatelem?

Lidé jako základ

Knihovnu dělají lidé, kteří v ní pracují, proto účastníci CASLINu doporučují věnovat zaměstnancům zvláštní pozornost, zejména jejich vzdělávání a podpoře kreativity a nápadů.

Relevantní služby designované s ohledem na požadavky uživatelů

Knihovna, která nenabízí relevantní služby svým uživatelům, je postradatelná. Zaměřte se na získávání zpětné vazby od lidí, kteří vás využívají, ale ptejte se i těch, kteří zatím knihovnu nepotřebují. Na základě těchto zjištění posouvejte své služby. Nebojte se opustit ty, které jsou neefektivní. Poznávejte, jak to dělají jinde, a srovnávejte. Stále mějte na paměti to, že knihovna musí být pro veřejnost srozumitelná.

Nepostradatelná partnerství

Knihovna nikdy nesmí zůstat sama, vždycky musí mít strategické partnery nejen z oblasti knihovnictví, ale i neziskového sektoru, školství, městských organizací i komerční sféry. Samozřejmostí je úzký vztah se zřizovatelem a případně dalšími politickými hráči i jednotlivými stakeholdery. Advokacie je běžnou součástí práce širšího vedení knihovny.

Vícezdrojové financování

Financování knihovny je vícezdrojové. Zejména pro financování rozvojových projektů se vyplatí aktivně vyhledávat různé grantové příležitosti, nebo uzavírat prospěšná partnerství.

Více informací o konferenci naleznete na stránce https://caslin2018.ulib.sk/.

TIP! CASLIN 2019 – datum do diářů 6. – 10. 10. 2019

Autor: Lenka Hanzlíková, Městská knihovna v Praze