Dánský modelový program pro veřejné knihovny

Projekt Dánské agentury pro kulturu a soukromé dobročinné společnosti Realdania s názvem Modelový program pro veřejné knihovny představuje interaktivní webový katalog, přehled podnětů, nápadů a nástrojů pro budování moderních veřejných knihoven. Přináší zejména nové poznatky a návrhy v oblasti tvorby funkční interiérů knihoven (včetně příkladů dobré praxe).

Program tvoří tři části:

1. Proměny veřejné knihovny – popisují velké společenské a technologické změny, které se týkají knihoven (např. digitalizace)
  2. Designové výzvy – to je výčet průřezových strategických výzev v knihovnách (prezentace dokumentů, různí uživatelé-různé potřeby, více služeb pod jednou střechou), prostorové a specifické funkční výzvy (souhra knihovny s městkým prostorem, různé zóny a prostory v knihovně, kavárna v knihovně)
  3. Příklady dobré praxe – inspirace na příkladech patnácti knihoven z Dánska, Švédska, Finska a Nizozemska, které jsou zajímavé inovativním řešením prostor a funkcí moderních veřejných knihoven.

Modelový program názorně ukazuje, jak je možné dospět k optimální souhře prostoru a požadované funkčnosti (poskytování služeb) v knihovnách dneška. Je to vítaný přehled severské inspirace, který může české knihovny podnítit především při zvažování renovace nebo revitalizace knihovny, v lepším případě při plánování nových budov knihoven.

Program v nejednom bodě navazuje mimo jiné na Koncepci rozvoje knihoven v ČR na léta 2011-2015. Mezi společné body patří orientace služeb na elektronickou dostupnost dokumentů, cílení služeb na různé skupiny uživatelů v knihovně (různé aktivity pro různé cílové skupiny) nebo důraz na funkci knihovny jako místa (ať už jako místa setkávání nebo tvůrčího rozvoje).

Modelový program jde v porovánání s českou Koncepcí ještě dál a řeší zejména větší důraz na spolupráci s místní komunitou (každá cílová skupina uživatelů si žádá jiné služby a jiný přístup), program v knihovnách si lidé tvoří sami (my vám nabízíme prostor a vy si tam dělejte co chcete), zaměření na prostorové řešení knihoven (každé místo v knihovně má svůj význam a využití).

Současný trend jednoznačně směřuje k myšlence „méně knih na regálech, ale o to více života v knihovnách.“

Nechte se inspirovat, proklikejte se anglickou verzí dánského modelového programu pro veřejné knihovny pod názvem Model Programme for Public Libraries. Pokud vás program zaujal a chcete se k němu vyjádřit, nebo víte o příkladu dobré praxe z českých knihoven a chcete se o něj podělit, navštivte facebookový profil projektu Modelprogram for folkebiblioteker.

Komentáře nejsou povoleny.