Chci nápady na možné aktivity knihovny

Ještě toho neděláte dost? 🙂

Než se vůbec pustíte do vymýšlení, co dalšího by vaše knihovna mohla čtenářům, uživatelům, komunitě nabízet, rozmyslete si, jestli na to máte v knihovně kapacity a co můžete případně vypustit, abyste si uvolnili ruce pro nové aktivity.

Začněte uvnitř

Na společné poradě týmu nebo oddělení můžete vyzkoušet metodu tzv. pozitivní inventury, pomocí níž si zmapujete vaše silné stránky:

  • Co umíme? Co se nám daří?
  • Co nás baví?
  • V čem se chceme dál rozvíjet a posouvat?
  • Za čím k nám lidé chodí už teď?

Nápady, které takto sesbíráte, budou vycházet přímo z vašeho týmu, budou vás bavit a naplňovat. Nyní je čas zjistit, jestli si najdou své publikum. 

Zmapujte si místo a jeho potřeby

Nemusíte „soutěžit“ o návštěvníky s jinými institucemi a organizacemi ve městě/obci, pokud se vám podaří najít to, co lidé potřebují a nikdo jiný jim to nenabízí. Taky se nemusíte snažit „zavděčit“ všem. Naopak, největší službu můžete prokázat těm, o které se nikdo jiný nestará (nebo ne tak dobře jako vy :)). Cestovatelská beseda, na kterou přijde 100 lidí, je skvělá věc, doučování k maturitě, díky němuž odmaturují 3 lidi, kterým to navždy změní život, je skvělá věc taky!

Při mapování potřeb se pokuste najít i ty, kteří dosud knihovnu nevyužívají, a porozumět tomu, proč to tak je, jaké jsou jejich potřeby a v čem by jim knihovna mohla pomoci je naplňovat. Určitě pomůže opustit zdi knihovny a vydat se na místa, kde se lidé pohybují, potkávají a sdružují.

Jak si zmapovat potřeby svého místa?

Začněte tím, že si projdete kapitolu 4 Komunitní knihovnou krok po kroku (e-learning).

Další tipy pro začátek

Zjistěte, jaké jsou ve vaší obci komunity

  • Jsou ve vašem městě/ obci nějaká zájmová sdružení?
  • Kvůli čemu se u vás lidé potkávají?

Zobrazit celý nástroj

Buďte líní

Kolem vás je určitě řada institucí, spolků a jednotlivců, kteří něco umí nebo něčemu rozumí lépe nebo přinejmenším srovnatelně tak dobře jako vy a mají chuť to předávat dál. Zapojte je. Hýčkejte si spolupráci, která je win-win-win a rozvíjejte takovou, která zaujme a přivede návštěvníky, dá příležitost šikovným lidem zvenku se realizovat a vy nebudete muset hnout prstem.

Metodou, která zpravidla nezklame, je otevřený dialog, při kterém hledáte, jak si můžete být navzájem prospěšní, nastavíte si vzájemně vyhovující pravidla hry a průběžně se bavíte o tom, jak se spolupráce daří a vyvíjí. 

Další metody, které vám můžou pomoci, naleznete zde:

Zapojte uživatele

  • Fokusní (i online) skupiny pro knihovny; KISK
    Metodika obsahuje praktický návod pro organizaci a vyhodnocení prezenčních i online fokusních skupin v prostředí knihoven s cílem zapojit zástupce jednotlivých cílových skupin jako zdroj informací pro rozhodování o směřování a službách knihovny.
  • Lepší služby (e-learning); KISK
    Kurz pro každého, kdo poskytuje služby a chce to dělat co nejlépe, inovativně, zodpovědně, bez rizika. Tak, aby byly služby lidem opravdu užitečné. Provedeme vás ověřeným procesem navrhování – designu – služeb.

Zobrazit celý nástroj

Kopírujte (s citem)

Spoustu už toho bylo vymyšleno a vyzkoušeno. Nebojte se inspirovat příklady dobré praxe v jiných knihovnách a institucích. Snažte se však při tom vycházet z vašeho unikátního místního prostředí a kontextu a přizpůsobovat mu formu i obsah.

Kde se inspirovat?

Zobrazit celý nástroj

Inspirujte se v zahraničí

Stručný přehled stránek s inspirací z knihoven v zahraničí.

  • Mezinárodní spolupráce knihoven – přehled odkazů na webu Informace pro knihovny
  • Library Planet
    A crowdsourced travel guide for libraries of the world meant to inspire library travelers to open the awesome book that is our world of libraries, cities and countries.

Zobrazit celý nástroj

Chybí vám/nám tu něco? (Určitě!)