Pro velký úspěch Mediálních setkání v minulém roce jsme se rozhodli v jejich pořádání pokračovat i v roce 2024! Tématem letos prvního Mediálního setkání bylo velmi aktuální téma umělé inteligence. AI se v posledních letech dostává více a více do povědomí veřejnosti, jelikož dochází k jejímu rychlému vývoji a přibývají nástroje, které ji využívají. S tím přichází také potřeba naučit se s umělou inteligencí pracovat ve všech různých odvětvích života a ani prostředí knihoven nepatří mezi výjimky.
Na úvod setkání se Lenka Hanzlíková ohlédla za seminářem CASLIN, který se zabýval predikcí vstupu nástrojů AI do služeb a činností knihoven. Že opravdu není na co čekat předvedl Míla Linc, který s umělou inteligencí vytváří třeba často žádané tematické besedy. Na Mílu navázala Veronika Nováková z organizace Scio, ve které byl vyvinut ScioBot – aplikace, která díky umělé inteligence usnadňuje učícím přípravu materiálů do výuky. Závěr setkání opět patřil Lence Hanzlíkové a webu doknihovny.eu, na kterém jsou dostupné grafické materiály k tématu Mediální gramotnosti a brzy zde bude také hra Dreamlike.
Pokud vás program setkání zaujal, je možné si setkání pustit i zpětně na YouTube.
Děkujeme všem řečníkům i posluchačům za účast na setkání!
Program
- Seminář CASLIN: Knihovny zdraví AI – Lenka Hanzlíková
Mezinárodní seminář CASLIN představuje think-tank českého knihovnictví a letošním tématem bylo hádání se o tom, jak umělá inteligence zasáhne do služeb a činností knihoven. Výsledkem je kalendář událostí pro následujících 10 let a vědomí, že na změny se můžeme těšit na všech frontách. Více informací najdete v prezentaci CASLIN 2023.
- Knihovny a AI. Jak postavit lekci pro knihovníky, jak ji dostat do rozumného tvaru a jak ji provést? – Miloslav Linc
Miloslav Linc z Městské knihovny v Praze přinesl obecné zamyšlení nad rolí knihoven ve vztahu k AI. Kde jsou hrozby, kde příležitosti a jakým způsobem o knihovnách přemýšlet? Zmínka byla také o stručně načrtnuté případové studii na téma „AI a čtenářství“.
K tomu nechyběla ani ukázka toho, jak vytvořit smysluplnou lekci pomocí ChatGPT a předvedení obecného způsobu, jak se ChatuGPT ptát a užitečně s ním pracovat.
Informace o AI a knihovnách si můžete zpětně projít v nahrané prezentaci. Nebo se podívat přímo na ilustraci a přepis komunikace s ChatGPT, ve kterém je vidět postup práce, pomocí kterého se Míla Linc dostal k výsledku.
Představení aplikace ScioBot – Veronika Nováková z organizace SCIO
Aplikace ScioBot umí za pomoci umělé inteligence vygenerovat přípravu na vyučovací hodinu, která může učitelům a učitelkám usnadnit výuku. ScioBot navrhne obsah hodiny, metody a vhodné aktivity k probíranému tématu a věku žáků a učitelé si tuto přípravu následně mohou upravit podle vlastní potřeby a vytisknout. Tím jim využití umělé inteligence ušetří čas i práci. Nástroj nám na setkání představila Veronika Nováková z organizace SCIO, od které zaznělo na závěr také pozvání na online workshopy s názvem AI kafíčko.
- Krátké představení webu doknihovny.eu – Lenka Hanzlíková
Na webu doknihovny.eu jsou pro knihovny připraveny vizuální materiály, které vznikly k tématu mediální gramotnosti. Je možné si zde stáhnout a následně vytisknout plakáty s poutavými hesly nebo si plakát nechat vytvořit generátorem jako upoutávku na akci pořádanou v knihovně. Ke stažení jsou zde i grafické prvky pro sociální sítě a brzy bude dostupná také hra Dreamlike. Web ve zbylém čase představila Lenka Hanzlíková.