Rozcestník témat

Dokument Koncepce rozvoje knihoven pro léta 2021–2027 (s přesahem do roku 2030) stanovuje tři hlavní pilíře rozvoje knihoven:

  • Knihovny jako pilíře občanské společnosti a přirozená centra komunit
  • Knihovny jako vzdělávací a vzdělanost podporující instituce
  • Knihovny jako správci kulturního a znalostního bohatství

Realizace těchto pilířů se odráží v agendě pracovních skupin, jejichž výsledky jsou předkládány Ústřední knihovnické radě – poradnímu orgánu ministra kultury. Kromě specifických úkolů pro české knihovny, které vycházejí z koncepce, jsou každoročně definována společná komunikační témata pro knihovny. Tato témata, vybíraná pracovní skupinou Priority 6, jsou schválena všemi oborovými sdruženími: SKIP, SDRUK, AKVŠ pro knihovny vysokých škol i AGM pro muzejní knihovny.

Proč by se knihovny měly zapojit do společného tématu?

Princip společného tématu umožňuje silnější dopad prostřednictvím propojení knihoven napříč celou ČR. Díky tomu mohou knihovny společně lépe prosadit důležité téma do povědomí veřejnosti, stakeholderů i zřizovatelů. Zapojením do tohoto procesu knihovny ukazují, co všechno dokáží a jak mohou přispět k řešení klíčových společenských výzev.

Navíc, společné téma přináší výhody jako:

  • Sdílení příkladů dobré praxe mezi knihovnami, které usnadňuje implementaci nových myšlenek.
  • Metodickou podporu, která knihovnám pomáhá s rozvojem aktivit.

Zapojení jednotlivých knihoven je sice dobrovolné, ale čím více jich bude, tím větší šanci máme na to, aby se téma dostalo do povědomí a začalo mít skutečný vliv. Každé z těchto společných témat se vybírá také s ohledem na aktuální společenskou potřebu. Příkladem jsou již realizovaná témata, jako Udržitelnost, Mediální gramotnost a nyní probíhající Digitální gramotnost.

Každé komunikační téma se rozvíjí po dobu dvou (nebo více) let. První rok slouží jako přípravná fáze zaměřená na vzdělávání knihovnické obce, zatímco druhý rok se soustředí na realizaci, kdy se téma začne propisovat do každodenní činnosti knihoven a jejich služeb pro širokou veřejnost.

Zapojením do společných témat mohou knihovny přinést inovativní přístupy a nabídnout nové služby své komunitě, čímž prokazují svou schopnost reagovat na současné potřeby společnosti.