100 let knihovního zákona – tisková zpráva

V pondělí 22. července uplyne právě 100 let od přijetí knihovnického zákona, který spustil vlnu zakládání obecních knihoven napříč tehdejším Československem. Zřízení knihovny za účelem „doplnění a prohloubení vzdělanosti všech vrstev obyvatelstva“ bylo pro obce povinnosti. Připravili jsme pro vás tiskovou zprávu shrnující cestu knihoven od prvního knihovnického zákona z roku 1919 do současnosti. Nezbytnost zákona ukotvujícího účel a fungování knihoven se za 100 let prokázala nesčetněkrát a bez něj by knihovny nebyly jedním ze stálých pilířů společenského života obcí a měst. I my se dnes můžeme inspirovat 100 let starou legislativou, která mj. nařizovala zřízení knihovní rady tvořené obyvateli dané obce a pečující o knihovnu.

Pro knihovnickou veřejnost nabízíme tiskovou zprávu ke stažení, kterou lze volně upravit a rozeslat nebo použít jako novinku na webu knihovny. A logo k výročí můžete stáhnout zde.

Jak si připomínají knihovnický zákon jinde? Podívejte se třeba na web Knihovna věc veřejná nebo web Kulturního centra Kamenice.