Rubriky
Aktuálně Blog

Máme memorandum. Ministerstvo kultury a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy se dohodly na spolupráci

Minulý týden podepsali ministr kultury Lubomír Zaorálek a ministr školství Robert Plaga memorandum o společném „postupu při budování a rozvoji vzdělané, kulturní a soudržné společnosti“.

Zástupci obou ministerstev se dohodli na tom, že budou hledat cesty pro podporu knihoven a dalších kulturních institucí, aby mohly pomáhat rozvíjet čtenářskou, informační a mediální gramotnost žáků, studentů a pedagogů. Vznikne meziresortní pracovní skupina, která se bude zabývat konkrétními tématy a bude jejich plnění vyhodnocovat.

Memorandum zdůrazňuje především podporu role knihoven jako vzdělávacích institucí, využití digitálních technologií pro zpřístupnění služeb knihoven co nejširšímu okruhu dětí i jejich pedagogů, rozvoj odbornosti specialistů na vzdělávání v knihovnách podle potřeb žáků a studentů či začleňování nabídky a zdrojů knihoven do kurikulárních dokumentů škol.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek je jako velký milovník knih podporovatelem této myšlenky a doufá v navýšení čtenářské gramotnosti českých dětí. Ministr školství Robert Plaga akcentuje více informační a mediální gramotnost, které považuje za základní kompetence dnešních žáků a studentů.

Více informací a odkaz na plné znění memoranda najdete na webu Ministerstva kultury.