Jak na crowdfunding v knihovnách

Některé projekty knihoven mohou využít pro získání zdrojů samotnou komunitu.

Tento způsob je využíván knihovnami především v zahraničí. V USA dokonce funguje projekt www.fundlibraries.org, který dává knihovnám možnost financovat projekty přímo svými komunitami.

V Česku je pro komunitní financování možné využít crowdfundingových serverů jako je například

Návod, jak na to, pro české knihovny ještě neexistuje (nebo o něm alespoň nevíme). Chcete jej? Napište nám, co konkrétně vás zajímá, co by v něm nemělo chybět.

Možná by vám pro začátek mohly pomoct tipy odjinud:

Peníze nejsou to jediné, co můžete od své komunity získat. Můžete tu  najít partnery, kteří vám mohou pomoci i jinak – např. vyrobí nábytek pro knihovnu, darují knihy do fondu, věnují různé předměty či náčiní, pomůžou s výmalbou či stěhováním, nebo vám darují svůj čas jinak.

Jak na dobrovolnictví v knihovnách?

Dalšími možnostmi jsou i benefiční akce, dražby a sbírky. U veřejných sbírek je ovšem zapotřebí řídit se speciálními pravidly (více o veřejných sbírkách na stránkách Ministerstva vnitra).