V úterý 20. srpna 2024 vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš představil na tiskové konferenci v Městské knihovně v Praze kurzy eGovernmentu pro veřejnost. Akce se uskutečnila v knihovně, protože právě knihovníci jsou skvělými zprostředkovateli tématu digitálních služeb státu směrem k veřejnosti.
Digitální technologie jsou každodenní součástí našich pracovních i osobních životů – téměř 70 % obyvatel ČR má základní digitální dovednosti, což nás řadí v rámci EU nad průměr. Ale v této oblasti je nezbytné držet krok s vývojem. Důležité je průběžné vzdělávání a pružnost v reakcích na nové technologie a služby, což platí jak pro jednotlivce, tak pro instituce. Digitální kompetence jako nastupující dvouleté komunikační téma knihoven reaguje na tuto potřebu rozvoje digitálních dovedností. Knihovny jako místa neformálního učení mohou být nápomocné v prevenci digitálního ohrožení nebo digitálního vyloučení.
Se vzdělávací platformou osveta.gov.cz se už řada knihovníků seznámila díky e-learningovému kurzu Knihovníci jako mediátoři v šíření základních digitálních dovedností. Nově na této platformě přibyly tři krátké, bezplatné kurzy eGovernmentu. Ukazují, jak si poradit s Identitou občana, Portálem občana nebo s Datovou schránkou a jsou určeny jako vzdělávací materiál nejen pro interní oborové vzdělávání knihovníků, ale i pro edukaci veřejnosti.
Využívání digitálních služeb státu je pohodlné a šetří čas i peníze. Můžeme ho bez obav zařadit mezi běžně využívané služby stejně jako e-maily, internetové bankovnictví nebo třeba nakupování na e-shopech. Pro všechny, kdo digitální služby státu prozatím nevyužívají – ať už z neznalosti, nedostatku digitálních dovedností nebo z obav, že něco zkazí – jsou e-learningové kurzy eGovernment určeny. Účastníci získají základní přehled o procesu přihlášení a získání Identity občana, způsobu založení a používání Datových schránek a také používání Portálu občana včetně jeho nové aplikace. Mohou si jednoduše vyzkoušet některé konkrétní situace a seznámit se s prostředím digitálních služeb státu. Obsah kurzů oživují interaktivní prvky a videa, po splnění situace se zobrazí přehled o tom, kolik peněz na poplatcích a kolik cest na úřad účastník ušetří.
Digitální služby státu jsou také jedním z klíčových témat letošního Týdne pro digitální Česko (TDČ). Tato akce nabídne už potřetí bohatý program po celé republice fyzicky i online a je skvělou příležitostí pro vzdělávání a šíření možností využití digitálních technologií. Knihovny se do ní mohou zapojit jako kontaktní místa, kam občané přijdou a s podporou knihovníka si projdou kurzy eGovernmentu a dozví se další informace z oblasti digitálních kompetencí (např. o projektu Jsem v kurzu, který nabízí dotované vzdělávací kurzy). Knihovny mohou uspořádat i další akce a šířit povědomí o nutnosti rozvoje digitálních dovedností. Letošní ročník TDČ se soustředí na tři oblasti:
- Digitální dovednosti pro měnící se trh práce: V této oblasti poběží projekt „IT je pro holky“, který má zvýšit zájem dívek o IT obory a podpořit jejich kariéru v rychle se rozvíjejícím sektoru informačních technologií.
- Digitální dovednosti pro bezpečí v online světě: Tato oblast je kromě zaměstnanců zaměřena hlavně na rodiče. Má jim pomoci chránit děti před nebezpečími na internetu a naučit je, jak bezpečně využívat digitální technologie. Vzdělávací programy se věnují problematice kyberšikany a dalších hrozeb.
- Digitální dovednosti pro komunikaci se státem: V této oblasti je účelem ukázat široké veřejnosti, že využití online komunikace s úřady usnadní život pokud je potřeba vyřídit nějakou záležitost s úřady.
Cílem Týdne pro Digitální Česko je upozornit na důležitost digitalizace pro každého jedince i společnosti jako celek a ukázat možnosti přístupu k informacím a dovednostem potřebným pro úspěch v digitálním světě.
— Kamila Plisková, koordinátorka tématu Digitální gramotnost v knihovnách