Národní knihovna ČR a Úřad práce ČR zahájili strategickou spolupráci, která má za cíl podpořit digitální gramotnost Čechů. Obě zmíněné instituce si uvědomují důležitost digitálních kompetencí a průběžného vzdělávání lidí pro jejich každodenní život a pro vyhlídky na získání dobré pozice na trhu práce. Ten se kvůli pokračující digitalizaci a rozvoji umělé inteligence velmi rychle mění a někteří jedinci mohou být ohroženi digitálním vyloučením, což jim v budoucnu bude zásadně znesnadňovat hledání dobře ohodnocené práce – dle tiskové zprávy Úřadu práce a Národní knihovny je momentálně 1 milion digitálně vyloučených a 700 tisíc občanů je digitálně ohrožených. Výrazně jsou ohroženi například senioři nebo ženy na rodičovské dovolené.
Stát nabízí v oblasti digitálního vzdělávání řadu kurzů, například na e-shopu www.jsemvkurzu.cz si každý může vybrat z jejich nabídky, většina nákladů je hrazena státem. Zatím se ke kurzům přihlásilo 25 000 lidí a zájem roste. Cílem do budoucna je na kurzy nalákat více lidí starších 55 let. Proto Úřad práce přizval ke spolupráci další instituce, které mohou rozšířit digitální kurzy mezi potřebné skupiny obyvatel.
Memorandum o spolupráci slavnostně podepsali Daniel Krištof (generální ředitel Úřadu práce) a Tomáš Foltýn (generální ředitel Národní knihovny) po diskuzi v rámci kulatého stolu. Cílem spolupráce Národní knihovny a Úřadu práce je především rozšířit digitální kompetence široké veřejnosti, Česká republika má nejhustší síť knihoven v Evropě a s 6 tisíci veřejných knihoven se tato síť může zásadně podílet na vzdělávání veřejnosti. Proto je také nutné dbát na vzdělání samotných zaměstnanců knihoven. Generální ředitel Národní knihovny Tomáš Foltýn situaci komentoval následovně:
„Na základě inspirativních příkladů ze zahraničí chceme výrazně posílit vzdělávání odborných pracovníků knihoven, systematicky propagovat potřebu prohlubování digitální gramotnosti všech vrstev společnosti a informovat o rozsahu elektronických služeb státu. S nastupující technologickou revolucí spojenou s rozmachem umělé inteligence jednoznačně dojde ke změně dosavadních pracovních postupů v řadě povolání, včetně profese knihovníka. Platí přitom jednoznačná rovnice – pouze zkušený a schopný knihovník může být oporou nových potřeb veřejnosti. Vzdělání a vzdělávání tvoří základ naší budoucnosti a podnikat cílené kroky k utváření moderní vyspělé společnosti je jedním z určujících znaků každé aktivně smýšlející organizace.“
(zdroj: Tisková zpráva, 21. 6. 2024)
Na základě memoranda se do podpory digitálního vzdělávání Čechů zapojí také Sdružení knihoven ČR, Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, Asociace knihoven vysokých škol ČR a Knihovnická komise Asociace muzeí a galerií ČR.