Aktuálně Mediálka

Mediální setkání pro knihovníky IV

V pátek 10. 11. 2023 proběhlo v pořadí již čtvrté setkání knihovnic a knihovníků nad tématem mediální gramotnosti. Tentokrát bylo setkání tematicky zaměřené na ověřování informací a dozvěděli jsme se něco o tom, jak se s problematikou dezinformací vypořádávají odborníci v praxi.

Podívali jsme se pod pokličku českých médií a na aktivity Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, včetně MediaRatingunezávislého hodnocení důvěryhodnosti médií. Odborníci na informace z Národní knihovny představili dlouholetou službu Ptejte se knihovny a byl představen také projekt Ověřovna Českého rozhlasu. Každý z těchto projektů svým vlastním způsobem nabízí možnost přístupu k ověřeným informacím. Na závěr byly představeny tematické vizuály k mediální gramotnosti v knihovnách, které jsou připraveny k všeobecnému užití.

Program celého setkání pro ty, kdo nebyli přítomni nebo by si chtěli setkání připomenout, naleznete níže spolu s užitečnými odkazy.

Program

• Média v Česku: Projekt MediaRating, boj proti dezinformacím a aktivity v oblasti mediálního vzdělávání.

Výkonný ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky David Klimeš představil aktivity fondu v oblasti mediálního vzdělávání a boje proti dezinformacím. Řeč byla hlavně o projektu MediaRating, tedy o nezávislém hodnocení důvěryhodnosti médií a o konkrétní metodice, podle které jsou média hodnocena.

Více se můžete dozvědět zde: MediaRating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

• Ptejte se knihovny

Hana Nemeškalová z Národní knihovny ČR představila službu Ptejte se knihovny, do které už je zapojeno 93 knihoven. Dozvěděli jsme se, jak tato služba funguje a čím pomáhá široké veřejnosti. Na zajímavých příkladech, nám bylo ukázáno, jak knihovníci nalézají odpovědi na různé otázky a jak se může služba Ptejte se knihovny hodit i v případě, že hledáte knihu, u které  neznáte jejího autora ani název.

V případě zájmu o tuto službu navštivte web: Ptejte se knihovny.

• Ověřovna: projekt serveru iRozhlas

Tomáš Pika z Ověřovny iRozhlasu představil projekt, ve kterém se redaktoři snaží vysvětlovat a ověřovat nepravdivé informace, polopravdy a překroucená fakta. Popsal nám, jakým způsobem se redaktoři potýkají s dezinformacemi a jak redakce vybírá z námětů, které by měla ověřovat. Narazili jste na nějakou informaci a nejste si jistí, že je pravdivá? Můžete kontaktovat Ověřovnu, více informací najdete na jejich webu zde.

Kromě toho, že se věnují factcheckingu, pořádá redakce iROZHLASU také workshopy a v praxi se jim osvědčila např. spolupráce s Elpidou cílená na seniory. Dále mapovali také důvěru Čechů v dezinformace a konspirační teorie v rámci projektu společnost nedůvěry.

• Překonat propast

Každé téma by mělo mít svoji tvář. To platí i o mediální gramotnosti v knihovnách. Lenka Hanzlíková představila za pracovní skupinu Priorita 6 grafickou podobu mediální gramotnosti v knihovnách. Materiály v podobě tematických plakátů a generátoru plakátů k akci jsou připraveny k všeobecnému užití. Autorem grafického zpracování je designér Ryska, zadání vzniklo ve spolupráci s Terezou Liškovou z Nadace OSF a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR prostřednictvím dotačního programu VISK1.

Prezentace ke stažení nebo nahlédnutí je dostupná zde.