Vyhlášení knihovny roku 2023 a dalších knihovnických ocenění

V Zrcadlové kapli Klementina v Národní knihovně ČR proběhlo 12. října 2023 slavnostní předávání ocenění Knihovna roku. Ocenění uděluje Ministerstvo kultury ČR a v obou kategoriích ho předal osobně ministr kultury Mgr. Martin Baxa.

Místní knihovnu v obci Halenkovice zvolila porota jako vítěznou ze 14 nominovaných knihoven v kategorii základní knihovna, která je určena především knihovnám v malých obcích. Letošní knihovnu roku tak mají ve Zlínském kraji. Diplom v této kategorii si odnesla Místní lidová knihovna Sněžné a Obecní knihovna Dolní Břežany.

Ocenění v kategorii významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb, které se uděluje za mimořádný přínos k rozvoji těchto služeb, udělila porota první samoobslužné pobočce v České republice –  Kiosku Městské knihovny v Praze, který je od března roku 2022 otevřen v OC Černý Most. Diplom získala Krajská vědecká knihovna v Liberci za projekt Knihovna v Křišťálovém údolí.

Při této příležitosti byla zároveň vyhlášena vítězná knihovna soutěže Městská knihovna roku. Od roku 2010 cenu uděluje Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) a zajišťuje ji Svaz měst a obcí České republiky. Je určena knihovnám, které jsou provozovány nebo zřizovány městy a v prvním kole je za každý kraj nominována jedna knihovna. Komise v letošním roce udělila první místo Knihovně Kutná Hora. Ta je od roku 2022 v nově zrekonstruovaných prostorách jejichž součástí je i kavárna, je vybavena moderními systémy a zpřístupňuje veřejnosti celou řadu různých kulturních i vzdělávacích aktivit. Druhé místo připadlo Městské knihovně Havířov a třetí místo Městské knihovně Litvínov.

Nakonec byla udělena také cena MARK pro mladé pracovníky a pracovnice knihoven, kterou rovněž uděluje SKIP a letos byla pod záštitou Sdružení místních samospráv. Za své přínosy v oboru ji získala Mgr. Helena Dlouhá, která od roku 2013 působí v Knihovně města Ostravy v Oddělení pro děti a mládež.

O ostatních oceněných a o všech nominovaných v jednotlivých kategoriích se můžete dočíst podrobně ve vydané brožuře: Knihovna roku 2023 a další knihovnická ocenění.