ROZHODUJE SE O BUDOUCNOSTI KNIHOVNICTVÍ

Letošní rok je pro knihovníky do značné míry klíčový. Vláda totiž schválí novou Koncepci rozvoje knihoven. Týká se roků 2021 až 2027; počítá ale i s výhledem do roku 2030. Jde o zásadní dokument, který ovlivní činnosti a rozvoj všech knihoven v zemi.

Právě proto by se o existenci koncepce a jejím obsahu mělo dozvědět co nejvíce z vás i vašich kolegů. A to v takové formě a rozsahu, která bude dané knihovně vyhovovat. Chystáme se proto úplně přepracovat web https://koncepce.knihovna.cz a udělat z něj funkční nástroj pro koncepční témata. Cílem je, aby poskytoval co nejlepší online podporu metodikům a pracovníkům pověřených knihoven.

Do přípravy nového obsahu zapojujeme postupně knihovnické metodiky i další knihovníky, kteří mají o téma zájem, zkušenosti, odborné názory i znalost „terénu“. Chceme vytvořit nástroj, který pomůže k tomu, aby podpora byla skutečně efektivní, přehledná, obsažná a cílená jak na konkrétní problémy, tak na ten který typ knihovny či knihovníka.

Jedním z hlavních kroků k naplnění tohoto záměru budou workshopy – ať již ve formě osobních setkání, nebo (v jednom případě) jako online seminář. Na nich od zapojených knihovníků načerpáme podněty a zkušenosti. Odborné schůzky se budou konat v průběhu léta a podzimu v Praze, Brně a Olomouci. Workshopy jsou určeny pro krajské metodiky, mohou se jich ale zúčastnit i další zájemci. Všem metodikům a metodičkám děkujeme za zapojení!

Své otázky, nápady a náměty můžete směřovat na adresu koncepce@knihovna.cz