Rubriky
Aktuálně PR a komunikace

Knihovny pomáhají Ukrajině

Aktualizováno 7. 3. 2022

Po vypuknutí ruského ozbrojeného útoku na Ukrajinu se mnoho knihoven rozhodlo zapojit do pomoci, nebo alespoň vyjádřit solidaritu.

Informace, jak se aktivně zapojit a kde hledat další kontakty, shromažďují dvě webové stránky: Stojíme za Ukrajinou a Pomáhej Ukrajině. Druhá jmenovaná slouží jako tržiště služeb, kde mohou dobrovolníci nabídnout konkrétní formu pomoci.


SDRUK proto připravil dokument v češtině, ukrajinštině a ruštině, který mohou knihovny libovolně využít, doplnit vlastní grafikou a vyvěsit, aby tak zpřístupnily své služby uprchlíkům.

Materiál s názvem Knihovna pomáhá odkazuje na fakt, že knihovna se nachází téměř v každé obci a nabízí jednak bezpečný prostor pro každého, ale také přístup k informacím, wifi, elektřině a pitné vodě, a to vše zdarma.

Na webu SDRUKu jsou navíc shromážděny odkazy na organizace, které mohou uprchlíkům pomoci a na které se mohou obrátit také oslovení knihovníci.


SKIP vyjádřil svou podporu ukrajinským knihovníkům zasláním dopisu, ve kterém odsoudil ruské útoky a také ujistil kolegy, že Česká republika stojí za nimi. Součástí dopisu je odkaz na oficiální web českého Ministerstva vnitra s informacemi, které mohou ukrajinští knihovníci předávat lidem, kteří se rozhodnou přesunout se do Česka.

Odpověď z Ukrajiny dorazila téměř obratem.


Knihovny.cz nabízejí online materiály pro práci s dětmi ukrajinských uprchlíků. Na adrese ukrajina.knihovny.cz shromažďují a zprostředkovávají knihovníkům, ale i učitelům materiály pro práci s dětmi uprchlými z Ukrajiny.

Projekt vznikl ve spolupráci Moravské zemské knihovny, která spravuje web Knihovny.cz, Městské knihovny v Praze a Městské knihovny v Blansku. Správci uvítají i další tipy na zdroje ze strany veřejnosti. Nabídka se bude dále rozšiřovat i na základě vašich tipů, které je možné zasílat Radce Eismannové do Městské knihovny v Praze. O konkrétních formách spolupráce se redakce nyní domlouvá i s Městskou knihovnou ve Lvově. 


Jednotlivé knihovny napříč republikou připravují výběry knih, které se snaží nabídnout aktuální informace o rusko-ukrajinském vztahu, ukrajinskou beletrii nebo publikace o mediálním vzdělávání a fake news.

Výběr ukrajinských knih připravila například Městská knihovna v Praze, tematickou směs naučných a beletristických knih vybrala také Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, soupis ukrajinské a válečné beletrie nabízí i portál Knihovny.cz.