Sdílené služby pro knihovny

Tipy na sdílené služby pro knihovny, které vám mohou pomoci v lepších službách pro veřejnost.

 • Central
  Cílem projektu je zrychlená katalogizace beletristických novinek vydaných v ČR. Projekt realizuje Městská knihovna v Praze ve spolupráci s Národní knihovnou ČR a s podporou Ministerstva kultury ČR.
 • Metodické centrum pro výstavbu knihoven
  Vzrůstající potřebě modernizovat a měnit knihovny jde naproti Metodické centrum pro výstavbu knihoven, které vzniklo při Moravské zemské knihovně v Brně. Zájemcům o revitalizaci stávající, nebo stavbu zcela nové budovy ochotně pomáhá radou, osobní návštěvou či konzultací. A to od prvotního plánování proměny knihovny, přes shánění financí, volbu vhodných architektů, až po nákupy mobiliáře a jeho využití v prostorách knihovny.
 • Národní digitální knihovna
  Čtenářům nabízí online přístup k dílům, která sice stále jsou chráněna autorským zákonem, ale nedají se už běžně koupit v obchodech či antikvariátech. Je tak možné číst plné texty děl vydaných do roku 1989, později to bude umožněno až do let 2007, potažmo 2009 (pro periodika). Projekt rovněž obsahuje plné texty dokumentů, které již nejsou chráněny autorským právem.
 • Zpřístupňování děl nedostupných na trhu – DNNT
  Národní digitální knihovna ve svém segmentu Díla nedostupná na trhu nabízí plné texty dokumentů (knihy, časopisů, novin atd.) vydaných na území České republiky, a to k 1. 2. 2021 knižních vydání až do roku 2007 (periodika – vydání do roku 2010). Jedná se o dokumenty, které jsou chráněny autorským právem (tj. neuplynulo 70 let od smrti autora) a které nejsou dostupné na trhu, a to včetně dalších vydání, případně i upravených nebo elektronických, ale které byly zařazeny do Seznamu děl nedostupných na trhu.
 • Knihovny.cz
  Cílem portálu je umožnit čtenářům přístup ke službám českých a moravských knihoven z jednoho místa, odkudkoli a kdykoli. Na webu lze prohledávat katalogy všech zapojených knihoven, jejichž počet postupně roste. Knihy lze nejen hledat, ale také si je rezervovat, objednat ze skladu, prodloužit si výpůjčku nebo zaplatit poplatek.
 • Online užití ukázek z knih
  Sdružení knihoven ČR uzavřelo s některými nakladateli dohodu o spolupráci, na základě které jsou knihovny oprávněny užít úryvky z děl, a to i v takových případech, na které se nevztahuje oprávnění citovat dle autorského zákona…
 • Projekt ROI (Return on investment)
  Při debatách se zřizovateli, z nichž někteří vidí knihovnu jako příležitost k dalším finančním škrtům, se vyplatí znát vlastní cenu. Respektive umět odpovědět na otázku, jestli se knihovna „vyplatí“. Najít odpověď pomáhá společná iniciativa Městské knihovny v Praze, Univerzity Pardubice a Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici. Projekt ROI (Return on investment) vypočítává návratnost investic do jinak neocenitelných služeb knihoven.
 • Databanka vzdělávacích programů (besed) Klubu dětských knihoven SKIP ČR
  Databanka slouží pracovníkům knihoven, kteří po přihlášení, mohou zveřejňovat, sdílet a hodnotit lekce, vzdělávací programy, besedy a další typy programů, které knihovny realizují pro své uživatele (od dětí, přes dospělé až po seniory a další cílové skupiny).
 • Online užití ukázek z knih
  Sdružení knihoven ČR uzavřelo s některými nakladateli dohodu o spolupráci, na základě které jsou knihovny oprávněny užít úryvky z děl, a to i v takových případech, na které se nevztahuje oprávnění citovat dle autorského zákona. Zejména jde o ty případy, kdy má být výsledek přístupný online široké veřejnosti, např. představení knihy s ukázkami a prezentací ilustrací nebo různé pracovní listy (kvízy, křížovky apod.). Tímto se snažíme vyplnit prázdný prostor legislativy, na kterou při tvorbě zákona nebylo myšleno, tedy v online prostředí.

Chybí vám/nám tu něco? (Určitě!)