Jak být ekologičtější

Různé knihovny mají různé možnosti, jak ovlivnit spotřebu materiálů, energií, nakládání s odpadem a další aspekty ekologičnosti budov a provozů. V následujících návodech se můžete inspirovat, co je možné v rámci ochrany životního prostředí všechno zvažovat a následně si to přizpůsobit vaší konkrétní situaci.

 • Udržitelná praxe pro knihovny
  Jan Juráš z Ekoporadny při Šmidingerově knihovně ve Strakonicích připravil přehledný a zevrubný manuál přímo pro knihovny.
 • Kontrolní seznam “Udržitelné budovy, vybavení a hospodaření.”
  Kontrolní seznam je užitečnou pomůckou např. pro stavební projekty. Ačkoli si tento seznam aspektů plánování, stavby a knihovních operací nemůže nárokovat úplnost, byl sestaven tak, aby zaručil, že bylo vše důležité bylo zváženo. Kontrolní seznam vydala IFLA, do češtiny přeložil Michal Hokynek.
 • Jak uspořádat akci ekologicky?
  Na konání ekoakce nelze poskytnout univerzální návod. Vždy jde o hledání dobrých a zvládnutelných cest, jak dopad akce na životní prostředí zmenšit. Organizace Veronica nabízí kontrolní seznam, který můžete používat při organizování akcí jako vodítko.
 • Třídění a recyklace
  Vše o třídění a recyklaci, i to, co byste nečekali.
 • Rok udržitelnosti v knihovnách
  V roce 2022 je hlavním komunikačním tématem knihoven udržitelnost. Vychází z Cílů udržitelného rozvoje formulovaných Organizací spojených národů. Mnohé zahraniční knihovny i mezinárodní knihovnické iniciativy již vzaly tento koncept za svůj. Přečtěte si, jak s ním pracovat ve své knihovně, stáhněte si plakáty.

Chybí vám/nám tu něco? (Určitě!)