Zpřístupnění digitalizovaných českých děl nedostupných na trhu

Na konci roku 2023 se Národní knihovna České republiky za finanční a organizační podpory Ministerstva kultury ČR dohodla s kolektivními správci autorských práv Dilia OOA-S na prodloužení předchozího licenčního ujednání o zpřístupnění digitálního obsahu českých fondů. Díky prodlužení licence budou mít registrovaní čtenáři i v následujících letech přístup k digitálnímu fondu, který obsahuje více než 150 000 titulů nedostupných na knižním trhu a jejichž počet se bude díky digitalizaci novodobých fondů v budoucnosti zvyšovat. Jedná se převážně o české knihy, které byly vydané do roku 2003 a stále jsou chráněny autorskými právy a o noviny a časopisy vydané do roku 2013. Dokumenty jsou zpřístupněny ke čtení (není možné je stahovat nebo tisknout) za stejných podmínek jako tomu bylo od roku 2019 do roku 2023. Dostupný obsah je zprostředkovaný digitálními knihovnami provozovanými Národní knihovnou České republiky, Moravskou zemskou knihovnou, Knihovnou AV ČR a Studijní a vědeckou knihovnou v Hradci Králové, zapojení dalších knihoven se plánuje.

Studenti, vědci i veřejnost tak budou mít skrze portál DNNT bezplatný přístup k publikacím i v letech 2024-2026. Stačí když bude čtenář registrovaný v některé knihovně.