Aktuálně

Jak na… průzkumy, PR, advokacii … radí série vzdělávacích videí nejen pro knihovníky

V novém cyklu vzdělávacích videí hovoří odborníci o důležitých tématech, která knihovnice a knihovníky dlouhodobě zajímají. Videa zájemci najdou online v samostatném playlistu vzdělávacího YouTube kanálu Městské knihovny v Praze a také přímo u  jednotlivých potřeb a nástrojů na webu Koncepce. Obsahově nabízejí krátkou ochutnávku témat, kterou připravili oslovení profesionálové. Například z oblasti PR, průzkumů, tvorby videí, komunikace se zřizovatelem nebo duševní hygieny.

Celý cyklus vznikl za finanční podpory MK ČR a dotačního programu VISK1 v rámci projektu Od knihoven pro knihovny.

Témata byla vytipována na základě zpětné vazby z předchozích projektů. Ze širšího okruhu témat jsme ke zpracování vybrali ta, která kolegyně a kolegy z oboru knihovnictví zajímají, ale nejsou dostatečně zpracovaná, nebo jsou poznatky roztříštěny na mnoha různých místech.

Následně jsme oslovili odborníky, jejichž jména nejsou v českých knihovnách neznámá, a kteří s knihovnami mají bohaté zkušenosti. Nikdo z nich nabídku neodmítl, a tak vám můžeme nabídnout následující playlist:

• Věra Ondřichová hovoří o tom, jak na PR v knihovnách. Ve videu se dozvíte, že mít na komunikaci dostatek času je základem úspěchu, jak plánovat kampaně a že se knihovny nesmí bát upozorňovat na své úspěchy.
  • Tomáš Pipota byl jedním z prvních knihovníků, kteří začali natáčet videa pro knihovnu. V rozhovoru s Alenou Tománkovou, někdejší youtuberkou Městské knihovny v Praze, radí, jak s natáčením začít, jaký formát zvolit, jak na postprodukci či jak je možné jednoduše streamovat.
  • Milada Záborcová často spolupracuje s knihovnami jako lektorka komunikačních dovednost a pomáhá zlepšovat mezilidské vztahy na pracovišti. V rozhovoru s Lukášem Dlabačem, vedoucím personálního oddělení Městské knihovny v Praze, se dozvíte, jak si udržet pozitivní myšlení, nenosit si práci domů nebo jak pracovat s konflikty na pracovišti.
  • Petr Machálek má zkušenost jak z pozice zřizovatele, tak i konzultanta nevládních organizacích, a tak byl ideální volbou pro rozhovor o komunikaci a dobrých vztazích se zřizovatelem. Eliška Bartošová se v rozhovoru snaží zjistit, co může knihovna udělat pro obhájení nebo dokonce vylepšení svého rozpočtu, jak podchytit výměnu lidí v zastupitelstvu a hledá další konkrétní tipy, které Petr Machálek ze svých zkušeností může poskytnout.
  • Pavel Černý je sociolog, který se často věnuje průzkumům v knihovnách. V rozhovoru s Lenkou Hanzlíkovou, tiskovou mluvčí Městské knihovny v Praze, se rozpovídal o tom, proč vlastně průzkumy v knihovnách provádět, čeho se mohou týkat a jak s výsledky dále pracovat.
  • Michal Fojtík z pozice projektového manažera Městské knihovny v Praze hovoří o možnostech vícezdrojového financování nejen knihoven. Vedle velkých a známých grantových výzev zmiňuje také další příležitosti, které by vás možná na první pohled nenapadly. Mimo jiné se přesvědčíte, že dobrý vztah se zřizovatelem a viditelné výsledky vlastní činnosti najdou uplatnění i v oblasti hledání dalších zdrojů financování.

Sérii videí doplňuje také jeden článek, a to tipy, jak na statistiky Facebooku z pera Veroniky Hyblerové Trachtové, která se touto problematikou dlouhodobě zabývá v Městské knihovně v Praze.

Pokud máte další tipy, jak nástroje rozšířit, nebo máte jiné téma, které je pro vás palčivou záležitostí a nevíte, kdo by vám poradil, neváhejte se na nás obrátit. Tým, který stojí za brožurou Koncepce rozvoje knihoven, tímto webem a dalšími projekty podpořenými grantovým programem MK ČR VISK 1, pokračuje v činnosti i v letošním roce.

Na spolupráci se těší Lenka, Alena & Eliška