Rubriky
Mediálka

První Mediální setkání

První avizované mediální setkání knihovnic a knihovníků se uskutečnilo 3. 2. 2023 od 10.00 online. Těší nás hojná účast i zájem o téma těch, kteří se zúčastnit nemohli. K jednotlivým mluvčím proto vkládáme buď prezentaci nebo odkazy, kde se dozvíte více.

Intenzivní hodinovka představila praktickou brožuru Mediální gramotnost v praxi knihoven plnou nápadů z americké praxe, které je ale velmi snadné adaptovat i na české prostředí. Dozvěděli jsme se, co k tématu chystají v Hodoníně a z jaké grantové výzvy by to mohli platit. Výzvu mediální gramotnosti zvedla i soutěžní přehlídka OKnA, protože není nad to, opustit svoji bublinu a jít s lekcí na trh. Svoji nabídku pro knihovny představil první z partnerů letošního tématu, organizace Elpida.

Těšíme se na vás příště!
Lenka Hanzlíková, Městská knihovna v Praze
Roman Giebisch, Národní knihovna ČR

Program

 • ALA radí, pátrá, informuje: Lenka Hanzlíková
  Městská knihovna v Praze/Priorita 6
  Představení překladu brožury pro praxi knihoven Mediální gramotnost v praxi knihoven, kterou vydala Americká asociace knihoven.
  Prezentace ke stažení
 • Projekt na mediální gramotnost v Hodoníně: Petra Špačková
  Městská knihovna Hodonín, ředitelka
  Představení projektu knihovny Hodonín, který si žádá o finanční podporu z grantové výzvy MKČR pro knihovny.
  Prezentace ke stažení
 • Připravte se na OKnA: Marika Zadembská
  Knihovna Třinec/Klub dětských knihoven SKIP
  Soutěžní přehlídka OKnA přináší jedinečnou možnost, jak si vyzkoušet, zda váš pečlivě připravený program funguje na posluchače z jiného města nebo kritické knihovníky; letos na téma mediální gramotnost.
  Více informací v článku
 • Mediální vzdělávání knihovnám na míru: Jan Bartoš
  Elpida
  Představení nabídky prvního z partnerů tématu mediální gramotnosti a to přímo na míru knihovnám, nejen vzdělávání knihovníků, ale uspořádání akce s Elpidou.
  Více informací v článku